ساعت کاري: شنبه تا پنجشنبه - 08:00 الي 21:00

logo tav-ind

09914433395

با ما تماس بگيريد

info@tav-ind.com

با ما ارتباط برقرار کنيد

آدرس شرکت

تهران آزادگان غرب به شرق بعد از اتوبان آیت الله سعیدی نرسید به مرتضی گرد علی اباد قاجار خیابان طالاقانی جنب پلاک ۱۴ گاراژ فلاح آخرین سوله سمت چپ عزیزخانی

چرا با لمس بدنه دستگاه دچار شوک الکتریکی می شوم؟

چرا با لمس بدنه دستگاه دچار شوک الکتریکی می شوم؟

چرا با لمس بدنه دستگاه دچار شوک الکتریکی می شوم؟

آیا تا به حال هنگام دست زدن به دستگاه آسیاب صنعتی خود دچار برق گرفتگی شده اید؟

شما تنها نیستید. شاید از خود بپرسید که مشکل چیست و چرا رخ می دهد. به نظر می رسد که چندین چیز می تواند باعث این اتفاق شود، بنابراین قبل از اینکه به سراغ راه حل ها برویم، بیایید نگاهی به برخی از دلایل این احساس “شوک” بیندازیم.

چرا با لمس بدنه دستگاه دچار شوک الکتریکی می شوم
چرا با لمس بدنه دستگاه دچار شوک الکتریکی می شوم

7 دلیل – چرا با لمس بدنه دستگاه دچار برق گرفتگی می شوم؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در اثر برق گرفتگی ماشین آلات دچار شوک شوید مانند:

1. بدنه دستگاه از مواد رسانا ساخته شده است

به طور کلی، بدنه دستگاه از MS، SS، CI، AL یا مواد دیگر ساخته شده است، به این معنی که رسانای الکتریکی است.

هنگامی که جریان از بدنه دستگاه عبور می کند باعث برق گرفتگی می شود. به طور کلی افراد برای کاهش این مشکل از دستکش لاستیکی یا کفش استفاده می کنند.

2. زمین به درستی به سیستم تغذیه متصل نیست

زمین به درستی به سیستم برق متصل نیست و باعث مقاومت در مسیر برق و گرم شدن بیش از حد در اثر اتلاف می شود.

این عمل یک ولتاژ بالا تولید می کند که اگر دستان شما با هر جسم فلزی مانند قطعات ماشین آلات و غیره برخورد کند، می تواند به شما شوک وارد کند.

ممکن است چند قطع کننده مدار یا فیوز نصب شده در نزدیکی کلید دیواری را دیده باشید. آنها محافظت در برابر اتصال کوتاه را با محدود کردن جریان اضافه زمانی که اضافه بارهای ناشی از سیم سربی بیش از حد طولانی بدون نقطه شکست مناسب برای کابل ها در هر دو انتها وجود دارد، ایجاد می کنند.

3. اتصال کوتاه در نقطه تماس دست ها و بدنه دستگاه

هنگامی که در نقطه تماس دستان شما و بدنه دستگاه اتصال کوتاهی ایجاد می شود، باعث می شود تا برق از دست شما عبور کند تا زمانی که دچار شوک الکتریکی شوید.

اگر از طریق تعمیر و نگهداری منظم از درستی نگهداری دستگاه آگاه نشود، این مشکل ممکن است به دلیل اضافه بار در قسمت های خاصی مانند خازن ها و غیره باعث بروز حادثه شود که ولتاژ بالایی ایجاد می کند که باعث افزایش برق در هنگام کار می شود.

4. کلیدهای معیوب

کلیدهای معیوب یکی دیگر از دلایل رایج برق گرفتگی است. طبق گفته انجمن ملی حفاظت از آتش، اتصالات الکتریکی معیوب یا شل در وسایل روشنایی می تواند ولتاژهای بالایی ایجاد کند که ممکن است انسان با آنها تماس پیدا کند و باعث شوک الکتریکی به آنها شود.

بنابراین، اگر می‌خواهید در طول روتین کاری روزانه خود از این مشکل جلوگیری کنید، ضروری است قبل از امتحان کلید خود را به درستی بررسی کنید.

5. قسمت فلزی زمین دستگاه به درستی به زمین متصل نشده است

این بدان معنی است که هیچ تماس مناسبی بین زمین و قسمت فلزی متصل شده به زمین بین دستگاه وجود ندارد زیرا الکتریسیته اختلاف ولتاژ ایجاد می کند و در هنگام عبور جریان از بدنه مقاومت ایجاد می کند.

بنابراین این می تواند باعث برق گرفتگی شما در هنگام دست زدن به قطعات دستگاه و غیره شود، به خصوص زمانی که در شرایط مرطوب هستید.

تاو صنعت - تولید و عرضه دستگاه های آسیاب مواد غذایی
تاو صنعت – تولید و عرضه دستگاه های آسیاب مواد غذایی

6. موتور الکتریکی

محرک های الکتریکی نیز ممکن است باعث شوک الکتریکی شوند. این به این دلیل است که سیم پیچ موتور از لاستیک جدا شده است، اما هنگامی که عایق از کار می افتد و جریان به لاستیک نشت می کند، می تواند باعث برق گرفتگی شما شود.

این ممکن است به دلیل بارهای بیش از حد بر روی قطعات ماشین مانند خازن باشد که ولتاژ بالایی ایجاد می کند که باعث افزایش برق در هنگام کار می شود.

7. سیم اتصال زمین موتور به سیم کابل اصلی متصل نیست

اگر سیم زمین موتور به سیم کابل اصلی وصل نباشد، باعث مقاومت در مسیر برق می شود و در اثر اتلاف زیاد گرم می شود.

بنابراین، هنگام لمس هر شی فلزی متصل به زمین شده مانند قطعات ماشین آلات و غیره، به خصوص اگر در حالت مرطوب باشد، می تواند باعث برق گرفتگی دست شما شود.

این مشکل ممکن است به دلیل تماس ضعیف بین قاب موتور و زمین، سوئیچ معیوب و شل شدن سوئیچ ها که باعث ایجاد ولتاژ بالا در تماس با انسان می شود و در طول کار روزمره به آنها شوک الکتریکی می دهد، رخ دهد.

چگونه هنگام کار با ماشین آلات از برق گرفتگی جلوگیری کنیم؟

اول از همه، قبل از لمس کردن، بررسی کنید که آسیاب شما به درستی روی زمین قرار داده شده است یا خیر.

هرگز سعی نکنید وسایل برقی آسیب دیده توسط آب یا مایعات دیگر را تعمیر کنید، زیرا این امر می تواند منجر به خطرات جدی مانند برق گرفتگی شود، بنابراین همیشه به جای انجام هر کاری به تنهایی با این وسایل، با متخصصین تماس بگیرید، به خصوص زمانی که مشکل کلیدهای معیوب در تصویر دیده می شود.

این مراحل به جلوگیری از برق گرفتگی هنگام کار با ماشین آلات در خانه، مغازه ها، کارخانه ها و مکان های تجاری که قطعات ماشین آلات سنگین نیاز به سرویس منظم دارند، کمک می کند. اما اگر در این زمینه متخصص هستید، می توانید از برق گرفتگی جلوگیری کنید یا از آن محافظت مطمئنی انجام دهید.

هنگام کار با ماشین آلات چه اقدامات ایمنی باید انجام شود؟

اگر دستگاهی توسط مایع آسیب دید، فوراً استفاده از آن را متوقف کنید و منبع تغذیه جعبه کلید اصلی را خاموش کنید تا از حوادث جدی که ممکن است هنگام راه اندازی مجدد برق رخ دهد، جلوگیری کنید.

در صورت خیس بودن وسایل الکتریکی هرگز به آنها دست نزنید زیرا ممکن است ولتاژ خطرناکی وجود داشته باشد که به راحتی می تواند باعث آسیب جدی مانند آتش سوزی بدون آگاهی کافی از این اقدامات ایمنی در هنگام کار با ماشین آلات و غیره شود.

بنابراین همه افراد باید حتی در هنگام کار با قطعات ماشین آلات سنگین آسیاب صنعتی که نیاز به سرویس منظم دارند، از ایمنی خود مراقبت کنند. به دلیل فقدان دانش حرفه ای یا پشتیبانی فنی، ممکن است فرد خیلی زود مشکلات جدی ایجاد کند، مگر اینکه تمام اقدامات احتیاطی را بدون شکست جدی بگیرد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.